Article Image Alt Text

POST-SIGNAL / Saja Hoffpauir
Taking the top prizes in the 2019 International Rice Festival Rice and Creole Cookery Contest were, front row from left, Addyson Broussard, Junior Chef de Riz and Children’s Division Tri-Color winner; Madison Romero, Intermediate Division Tri-Color winner; back row, Michael Klein, USA Rice Federation; Letha Vincent, contest chairman; Brandi Martin, Adult Division Tri-Color winner; Amber Armentor, Teen Division Tri-Color winner; Laurie Bellard, Chef de Riz and Adult Division Tri-Color winner; and Kane Webb, USA Rice Federation.

2019 Rice & Creole Cookery Contest winners named

The annual International Rice Festival Rice and Creole Cookery Contest was held Friday, Oct. 18, and saw a total of 154 dishes entered.
Selected as the 2019 Chef de Riz was Laurie Bellard with her Adult Division Rice Desserts entry, and selected as the 2019 Junior Chef de Riz was Addyson Broussard with her Children’s Division Rice Desserts entry.
Other placings were:
• Children’s Division
Tri-Color: Addyson Broussard
Rice & Meat
First place: Gabrielle Caruso
Second place: Carlee Pitre
Third place: Emma Trahan
Fourth place: Lily Faulk
Fifth place: Addyson Broussard
Sixth place: Kennedy Abshire
Seventh Place: Addi Leger
Eighth Place: Lacey Hebert
Ninth Place: Emmett Fish
Tenth Place: Faith Zaunbrecher
Rice Salad or Vegetable
First place: Emmett Fish
Second place: Addyson Broussard
Third place: Lacey Hebert
Fourth place: Ethan Bellard
Fifth place: Noah Deville
Sixth place: Faith Zaunbrecher
Seventh place: Kensley Daigle
Eighth place: Ava Thibodeaux
Ninth place: Katelyn Hardee
Rice & Seafood
First place: Gabrielle Caruso
Second place: Leigh Smith
Third place: Gaven Ray LaMaire
Fourth place: Ellie Trahan
Fifth place: Addyson Broussard
Sixth place: Emmett Fish
Seventh place: Emma Trahan
Eighth place: Brooklyn Stewart
Ninth place: Lacey Hebert
Tenth place: Bethany Pousson
Rice Dessert
First place: Addyson Broussard
Second place: Addyson Faulk
Third place: Rylin Bellard
Fourth place: Evan Bellard
Fifth place: Ellie Trahan
Sixth place: Faith Zaunbrecher
Seventh place: Katelyn Hardee
Eighth place: Lacey Hebert
Ninth place: Emma Trahan
10th place: Ryleigh Ostriecher
• Intermediate Division
Tri-Color: Madison Romero
Rice & Meat
First place: Malayna Daigle
Second place: Ava Matte
Third place: Aubrey Broussard
Fourth place: Emma Freed
Fifth place: Emma Zaunbrecher
Sixth place: Olivia Stelly
Seventh place: Ethan Owens
Eighth place: Elyse Wallace
Ninth place: Ashten-Blake Hargrave
10th Place: Mckenzie Spallino
Rice Salad or Vegetable
First place: Emma Zaunbrecher
Second place: Ethan Owens
Third place: Olivia Stelly
Fourth place: Mckenzie Spallino
Fifth place: Aubrey Broussard
Sixth place: Ashten-Blake Hargrave
Rice & Seafood
First place: Madison Romero
Second place: Aubrey Broussard
Third place: Drea Matte
Fourth place: Ashten-Blake Hargrave
Fifth Place: Ashley Clement
Sixth place: Emma Zaunbrecher
Seventh place: Ethan Owens
Eighth place: Olivia Stelly
Rice Dessert
First place: Aubrey Broussard
Second place: Ethan Owens
Third place: Ashten-Blake Hargrave
Fourth place: Erin McElwee
Fifth place: Emma Zaunbrecher
Sixth place: Olivia Stelly
• Teen Division
Tri-Color: Amber Armentor
Rice & Meat
First place: Taylor Guidry
Second place: Allen Clement
Third place: Ashley Miller
Fourth place: Alex Welsh
Fifth place: Bailey Pommier
Sixth Place: Jeanette Arton
Seventh place: Braxton Savoie
Eighth place: Brennan Lege
Ninth place: Brayden Bushnell
Rice Salad or Vegetable
First place: Ashley Miller
Second place: Ayden Lege
Third place: Taylor Guidry
Fourth place: Alex Welch
Fifth place: Brayden Bushnell
Rice & Seafood
First place: Amber Armentor
Second place: Maria Parrie
Third place: Abigail Clement
Fourth place: Joyce Bushnell
Fifth place: Tayler Guidry
Sixth place: Jolie Hebert
Seventh place: Ayden Lege
Eighth place: Ashley P. Miller
Rice Dessert
First place: Ashley Miller
Second place: Alex Welch
Third place: Ian McElwee
Fourth place: Jeanette Arton
Fifth place: Joyce Bushnell
Sixth place: Taylor Guidry
Seventh place: Caitlyn Klumpp
Eighth place: Bailey Pommier
• Adult Division
Tri-Color Winner: Brandi Martin
Rice & Meat
First place: Ella Thevis
Second place: Laurie Bellard
Third place: Brandi Martin
Fourth place: Joshua Dietz
Fifth place: Melisa Clement
Sixth place: Judy Stelly
Seventh place: Glenda Thevis
Eighth place: Christine Savoie
Ninth place: Twinda Johnson
Rice Salad or Vegetable
First place: Brandi Martin
Second place: Twinda Johnson
Third place: Christine Savoie
Fourth place: Glenda Thevis
Fifth place: Joshua Dietz
Sixth place: Judy Stelly
Seventh place: Melisa Clement
Eighth place: Amanda Abshire
Rice & Seafood
First place: Brandi Martin
Second place: Judy Stella
Third place: Melisa Clement
Fourth place: Sandra Bushnell
Fifth place: Joshua Dietz
Sixth place: Blaire Armentor
Rice Dessert
First place: Laurie Bellard
Second place: Joshua Dietz
Third place: Brandi Martin
Fourth place: Judy Stelly
Fifth place: Christine Savoie
Sixth place: Sandra Bushnell
Seventh place: Jill Thevis
Eighth place: Dottie Greenwood

Acadia Parish Today

Crowley Post-Signal
602 N. Parkerson Ave, Crowley, LA 70526
Phone: 337-783-3450
Fax: 337-788-0949

Rayne-Acadian Tribune
108 North Adama, Rayne, LA 70578
Phone: 337-334-3186
Fax: 337-334-8474

Church Point News
315 N. Main St., Church Point, LA 70525
Phone: 337-684-5711
Fax: 337-684-5793